Górska Osada

Projekt całorocznych budynków mieszkalno-pensjonatowych, zlokalizowanych w Karkonoszach.

THEZA:
Zaprojektowanie modułowych domków o niewielkiej powierzchni zabudowy w konstrukcji drewnianej, prefabrykowanej, umożliwiających mnogość konfiguracji oraz wariantowość aranżacji w jednej ramie konstrukcyjnej, będących pierwszym etapem realizacji kompleksu rekreacyjnego.

IDEA:
Lokalizacja planowanej Inwestycji znajduje się na malowniczej przełęczy górskiej, oferującej wyjątkowe widoki na otaczający krajobraz. Planując zabudowę grupy niewielkich obiektów, konieczne było przeniesienie lokalnego charakteru siedlisk i niewielkich osad zatopionych w górskim krajobrazie. W tym celu pożądane było znalezienie kompaktowego układu urbanistycznego pozwalającego na zwartą zabudowę chroniącą przed góskimi warunkami atmosferycznymi oraz zastosowanie nieregularnego rytmu obiektów, który sprawiałaby wrażenie naturalnego osadnictwa. Dlatego też wykorzystany został układ szachownicowy ze zróżnicowanymi wariantami kolejnych rzędów obiektów, pozwalający na komfortowe otwarcia widokowe oraz unikalność odczytu projektowanej zabudowy z każdego miejsca w okolicy.

Z uwagi na uwarunkowania stron świata projektowane obiekty dwukondygnacyjne z poddaszem użytkowym otrzymały dachy pulpitowe, które pokryte zostały ogniwami fotowoltaicznymi skierowanymi na południe. Modelując bryłę, szczyt obiektu znalazł się w północnym narożniku, co podkreśliło dynamikę formy oraz pozwoliło na naturalne otwarcia widokowe z wnętrza obiektów.

Lokalizacja: Karkonosze
Autorzy:  arch. Bartłomiej Zabój
Pow. zabudowy: 25 x 70m2
Projekt: 2021-22r.

Rodzaje modułów powtarzalnych jedno- i dwulokalowych

Projektowane obiekty opierają się  na ortogonalnej ramie konstrukcyjnej o powierzchni zabudowy wynoszącej 54m2, pozwalającej na stworzeniu trzech głównych modułów obiektów jednolokalowych w wariantach powierzchni użytkowej 64 lub 71m2 (moduł A i B) oraz dwulokalowych o pow. 29 i 34 m2 (moduł C).

Aksonometria typowego obiektu jedno- i dwumodułowego

Rozwiązania projektowe zapewniają znaczne możliwości prefabrykacji elementów ścian konstrukcyjnych i działowych, stropów, dachów oraz schodów, co przyczynia się do zmniejszenia ingerencji w krajobraz w trakcie budowy i tym samym skrócenia jej trwania.

Warianty konfiguracji obiektów dwumodułowych