Dom bez kontekstu

Inwestorzy zwrócili się z chęcią realizacji domu, przestrzeni dla młodego pokolenia i powiększającej się rodziny. W ramach istniejącej zabudowy zagrodowej, budynek znaleźć się miał w niewielkim dystansie pieszym od istniejących budynków gospodarczych przy jednoczesnym buforze od działalności rolniczej i drogi dojazdowej, pozwalającym na zachowanie komfortu i prywatności. Salon z aneksem kuchennym oraz atrium miał stać się kluczowym miejscem dla aktywności całego domu. Punktem wyjścia dla charakteru wykończeń miał być typ obecnych trendów „nowoczesnej stodoły” w połączeniu z industrialnymi oraz marokańskimi akcentami.


LOKALIZACJA
:
Dom „bez kontekstu” lokalizowany jest w otwartej przestrzeni gospodarstwa rolnego, z dala od jakiegokolwiek sąsiedztwa, umiejscowiony na granicy istniejącej zabudowy gospodarczej należącej do Inwestorów, a tym samym pozostając jednocześnie w komfortowej odległości od jej oddziaływania . Miejsce w którym planowana jest inwestycja jest niezagospodarowane i wyeksponowane, przez co wymagało ono stworzenia oprócz zamkniętej kubatury obiektu mieszkalnego również przestrzeni zewnętrznych w skali zabudowy zagrodowej, jak i najbliższego otoczenia samego obiektu.

CHARAKTER ZABUDOWY:
Bezkres otwartej przestrzeni, ekspozycja na warunki atmosferyczne (wiatr, słońce) czy brak kontekstu architektoniczno-urbanistycznego spowodowały, że bryła obiektu projektowana jest na zasadzie pierwotnej formy przestrzennej grupy zabudowy jaką jest wiejska zagroda.

STODOŁA > ZAGRODA > OSADA

Kompozycja brył budynku ma na celu stworzenie wrażenia złożonej grupy obiektów, osady gubiącej w swym wyrazie rozmiar faktyczny budynku. Tak kreowana forma tworzy na zewnątrz funkcjonalne półotwarte, zadaszone, czy też tarasowe przestrzenie pozwalające na różnorodność aktywności w ramach i wokół domu, uzyskując w finale wielowymiarowość przestrzeni.

Poszczególne segmenty bryły reprezentują jednoznacznie wydzielone wewnątrz funkcje, wywijając i eksponując je niejako na zewnątrz.
Zasada ta ma również zastosowanie bezpośrednio w materiałach wykończeniowych, których zestawienie pozwala na odczyt podziału funkcji czy wyważonej skali obiektu.

Przeszklone wejście główne lokalizowane jest w zadaszonej części narożnika północno-zachodniego i prowadzi bezpośrednio do wielofunkcyjnej przestrzeni dziennej, otwartej na bezkres linii horyzontu. Ta przestrzenna część domu otwarta i dostępna jest niezależnie z każdej strony domu. Podniesiona wysokość stropu, wolna przestrzeń z dużymi rozpiętościami konstrukcji, wielkie przeszklenia, integracja z półotwartym atrium i antresolą piętra sprawia iż jest to miejsce poprzez które przebiegać będą wszelkie aktywności domowe jak i te prowadzące z zewnętrz.
Parter budynku wyposażony jest dodatkowo po stronie północnej w część zaplecza w postaci garażu trzystanowiskowego z małym kącikiem warsztatowym, pomieszczeń gospodarczych, technicznych czy też śluzy pomiędzy strefami brudnymi a czystą częścią mieszkalną domu oraz w część sypialni gościnnej i pom. Biurowym wydzielone po stronie wschodniej.
Piętro obiektu to wyłącznie strefa prywatna rozdzielona na część sypialni rodziców oraz sekcję pokoi dzieci wraz z otwartą antresolą dającą mobilność aranżacji dla wspólnych aktywności. Każda z tych stref ma dostęp do małych tarasów pozwalających na bezpośredni kontakt z urządzoną zielenią zewnętrzną.

Projektowane materiały wykończeniowe takie jak beton, szkło, blacha tytan-cynk, aluminium, cegła i drewno zapewniają obiektowi trwałość i ponadczasowość.
W budynku zastosowane zostaną kompleksowe instalacje produkcji, odzysku i oszczędzania energii pozwalające na niski koszt i prostotę użytkowania.


Lokalizacja
: powiat Głogowski
Autorzy: arch. Bartłomiej Zabój
Powierzchnia: 400 m2