DOM T PARTEROWY
To projekt kompaktowego, parterowego domu w zabudowie wiejskiej, rozproszonej.
Pomimo rozległej działki inwestora, ustanowione warunki zabudowy ograniczyły szerokość elewacji frontowej nowej zabudowy do 15m co mocno ograniczyło możliwości wykorzystania pełnego potencjału przestrzeni w przypadku realizacji jednego obiektu. Z uwagi na powyższe, głównym wyzwaniem projektowym stało się znalezienie odpowiednich proporcji dla budynku parterowego z klasycznym dwuspadowym dachem. Udało się to osiągnąć dzięki prostemu zestawieniu dwóch brył na rzucie odwróconej (do wjazdu na teren) litery T.

Część wejściowa została zorientowana frontem kalenicy do wjazdu wraz z funkcją garażu i strefą dzienną,  natomiast wgłąb działki i prostopadle do nich funkcja mieszkaniowa z zapleczem. Dzięki takiej konfiguracji naturalnie utworzone zostało strefowanie samej działki pomiędzy wyeksponowanym wjazdem na teren a częścią prywatną od strony południowo-wschodniej.

W projekcie zastosowano oczędne w swym wyrazie zestawienie materiałów wykończeniowych w postaci blachy tytan-cynk, tynku z dodatkiem miki, elementów deskowania elewacyjnego z olejowanego modrzewia oraz stolarki okiennej i drzwiowej z wykończeniem w postaci anodowanego aluminium.

 

Lokalizacja: gmina Tłuszcz, woj. Mazowieckie
Autorzy: arch. Bartłomiej Zabój
Projekt: 2022
Status: w budowie

Podstawowe parametry
Minimalna szerokość działki:  21 m
Szerokość elewacji frontowej: do 15 m
Powierzchnia użytkowa
: 210 m2 (z garażem)