IZERSKI AZYL

Koncepcja projektowa całorocznych domków rekreacyjnych, zlokalizowanych w Górach Izerskich.

THEZA:
Stworzenie kompaktowych, powtarzalnych (prefabrykowanych) domków rekreacyjnych o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35m2, mieszczących komfortowo w swym wnętrzu użytkowników w konfiguracji 2+2.

IDEA:
Unikalna lokalizacja inwestycji, znajdująca się na obrzeżach zabudowań górskiej miejscowości turystycznej stanowi charakter jak i największe wyzwanie projektowe. Działka położona jest na granicy lasu i jednocześnie parku krajobrazowego. Pochylona stromo w stronę nienaruszonego krajobrazu otwiera bezpośredni dostęp do płynącego u jej podnóża potoku, co zdeterminowało w konkretnych rozwiązaniach projektowych.

Poprzez przemodelowanie tradycyjnej prostopadłościennej bryły, uzyskano kubik z połączonymi ze sobą ścianami szczytowymi i kalenicą spadziście prowadzoną po przekątnej rzutu . Tak ukształtowana forma otwiera się możliwie szeroko na krajobraz przy jednoczesnej ochronie od ekspozycji słońca i prywatności każdego z użytkowników. Pomimo dynamice kształtów, zabudowa rekreacyjna wtapia się w zmiennąi ostrą górską aurę.

TOŻSAMOŚĆ IZERSKA:
Regionalizm zabudowy obszaru Izerskiego wyróżnia się przede wszystkim charakterystycznym układem i detalem ściany szczytowej budynków. Czerpiąc z tych reguł, projekt systematyzuje układ przylegających do siebie ścian szczytowych projektowanej bryły dzieląc jej elewacje na pola transparentne (okna) i nietransparentne (deskowanie), kierując się przy tym selektywnością doświetlenia, prywatności i atrakcyjnością widoku otaczającej natury.

Lokalizacja: Góry Izerskie
Autorzy:  arch. Bartłomiej Zabój
Pow. zabudowy: 8 x 35 m2
Projekt: 2021r.