STODOŁA „NA PRZESTRZAŁ”

Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego – „nowoczesnej stodoły”.

T(h)ezą projektu było stworzenie parterowego budynku w charakterze wiejskiego domu, na kształt murowanej stodoły. Swoboda użytkowania, minimalny czas dla bieżącej konserwacji (brak okien połaciowych), spowodowały o wyborze naturalnych materiałów okładzin zewnętrznych (ceramika, drewno, aluminium), tradycyjnych technologii budowania oraz rodzaju energooszczędnych instalacji.
Najistotniejszą przestrzenią dla Inwestora 2+1 miała stać się otwarta, wielkoprzestrzenna część dzienna.

Dom lokalizowany jest w podmiejskiej wsi, posiadającej pozostałości zabudowy zagrodowej, gdzie z parcelowanych użytków rolnych rozrasta się nowa zabudowa jednorodzinna, wolnostojąca.

Wąska, a zarazem długa działka z wjazdem od południowego zachodu definiuje zabudowę linearną, racjonalnie wykorzystującą nasłonecznienie i dostęp. Cecha ta została  zamieniona na atut, pozwalający na sekwencyjne wydzielenie wewnętrznych obszarów prywatności na działce. W tym celu wyznaczone zostały trzy strefy: wjazdowa (ogólnodostępna z częścią garażową), dzienna (buforowa – czerwona stodoła) oraz prywatna (cicha część mieszkalna wraz z ogrodem).

Wykorzystując zapisy planu miejscowego oraz uwarunkowania istniejącej zabudowy, budynek sytuowany jest wgłęb działki, przez co strefa wjazdowa zyskuje na przestrzeni i stanowi swoiste przedpole dla rzeczowej 'stodoły’.

Część dzienna staje się buforem prywatności za sprawą prostopadłej aranżacji oraz powiększenia wysokości jej kubatury – w efekcie dominując w bryle całego budynku. Lokalizowana w niej przestrzeń dzienna realizowana jest w otwartym planie wnętrza wraz z podstawowym aneksem kuchennym.  Całość dopełniona jest biblioteczką na nieużytkowej antresoli i częściowo odkrytą więźbą. Zastosowanie czerwonej dachówki płaskiej (w tym na elewacji), podkreśla przełamanie linearnego ciągu funkcji a także kultywuje charakter starej, ceglanej zabudowy wsi.

Strefa prywatna kontynuowana jest linearnie, a jej modułowość pozwala na potencjalną rozbudowę w kierunku ogrodu. Każda z sypialni projektowana jest z pełną wysokością oraz bezpośrednim wyjściem na taras, skutkując dużym potencjałem do aranżacji wnętrza i integracji z przestrzenią zewnętrzną.

Zaprojektowane przegrody budowlane oraz systemy ogrzewania jak i odzysku energii klasyfikują obiekt w kategorii budynku energooszczędnego.


Lokalizacja
: przedmieścia Wrocławia
Autorzy: arch. Bartłomiej Zabój
Zdjęcia: THEZA, Energohouse
Projekt: 2020
Status: zrealizowany

Podstawowe parametry:
Szerokość działki:  21 m
Szerokość elewacji frontowej:  13 m
Powierzchnia użytkowa
: 220 m2 (z garażem)