WrocLoft to projekt adaptacji wnętrza będącego niegdyś częścią sali gimnastycznej
BUDYNEK:
Budynek w procesie komercjalizacji deweloperskiej został poddany zmianie funkcji ze szkolnej (pierwotna historycznie) na mieszkaniową. Z otwartej przestrzeni sali gimnastycznej wydzielone zostały dwa lokale mieszkalne, wewnątrz których wykonano lekkie stropy sprężone, pozwalające na realizację dwóch poziomów w otwartej i wysokiej kubaturze.
W ramach prac adaptacyjnych, w przeciwieństwie do odrestaurowanej elewacji i odtworzonej ślusarki okiennej, przykryto większość warstw historycznych we wnętrzach obiektu, maskując część wartościowych elementów tynkiem i płytami gips-kartonowymi.
PROJEKT:
Głównym celem wtórnej adaptacji wnętrza mieszkania stały się działania odwrotne niżeli przy typowym projekcie wnętrz – tj. dokonano dekonstrukcji zastanych wykończeń, wydobyto i wyeksponowano wartościowe zachowane elementy historyczne stanowiące o tożsamości budynku, bez względu na ich ubytki czy niedoskonałości. Odkryte i wypiaskowane zostały ponownie lica klinkierowych i ceglanych ścian również z widocznymi bruzdowaniami pod dawne instalacje, stalowy podciąg stropu z granitowym podparciem i ceglanymi konsolami, czy też spód industrialnej struktury stropu typu Rector.
Natomiast nowo wprowadzone materiały wyselekcjonowano tak, aby stanowiły one kontynuację charakteru obiektu w którym znajduje się owe wnętrze. W parterze mieszkania w części kuchennej oraz toalecie zastosowano płytki szkliwione, układane w charakterystycznym wątku nawiązującym do historycznego klinkieru.
Na ścianie górnej łazienki ułożone zostały „na zakładkę i mijankę” rustykalne płytki terrakoty, będące kontynuacją dla odkrytej ceglanej ściany w części sypialni i jednocześnie silnym kontrastem dla monolitycznej wanny.
Zaprojektowane zabudowy meblowe wykonane zostały w nurcie minimalizmu, faktury drewna, betonu, szczotkowanej miedzi z prostym detalem oraz dużymi płaszczyznami elementów i stanowią we wnętrzu kontrast dla tkanki historycznej.
Kluczowym, na nowo zaplanowanym elementem wnętrza jest bieg schodów, pozwalający w układzie zabiegowym na odzyskanie przestrzeni wypoczynkowej na parterze i wydzielenie przestrzeni pół-otwartej garderoby na piętrze. Wykonany wraz z balustradami z blachy perforowanej w konstrukcji samonośnej, zachował lekkość i przestrzenność wnętrza.
Funkcja garderoby i łazienki na piętrze została zaprojektowana jako częściowo przezierna, wydzielona pół-transparentnym, strukturalnym akrylem przenosi naturalne światło do wnętrza przy jednoczesnym zachowaniu poczucia prywatności dla obu funkcji.
Odpowiadając na bieżące potrzeby nowych użytkowników mieszkania, układ aranżacji zaprojektowany został w charakterze otwartego loft studia. Modułowy system oświetlenia, pół-przezierne materiały czy ruchoma zasłona wydzielająca wizualnie górny poziom pozwala na ciągłą re-aranżację i adaptację przestrzeni, pozostawiając także możliwość wydzielenia w przyszłości zamkniętych pomieszczeń.
Lokalizacja: Wrocław
Autor: arch. Bartłomiej Zabój
Pow. użytkowa: 79m2
Projekt i realizacja: 2022r.